آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟

آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟

سرلاک چیست؟

سرلاک غذای کمکی سالمی برای نوزاد است. این محصول بصورت وسیع برای هر سن نوزاد موجود است. همچنین سرلاک از نظر طعم و قوام  دارای تنوع است. در تعریف علمی می توانیم سرلاک را یک غلات مخصوص نوزاد بنامیم که دارای پروبیوتیک مفید بیفیدوس است که این پروبیوتیک باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد شما میشود.

سرلاک یک غلات مخصوص نوزاد است که حاوی پروبیوتیک بیفیدوس است که سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد را تقویت می کند. سرلاک یکی از ترکیبات سالمی است که بعنوان اولین غذای کمکی برای نوزادان می توان استفاده کرد. این غذای جامد حاوی آهن، کلسیم، ویتامین D، C و A و همچنین امگا ۳ و ۶ می باشد.

هر مادری هم رشد فیزیکی و هم روانی نوزادش برای او اهمیت دارد. ذخیره آهن بدن نوزاد که در هفته های آخر بارداری ساخته می شود در طی ۶ ماه اول کاملا مصرف می شود. بدن نوزاد احتیاج به تامین این آهن دارد. نوزاد تا ۶ ماهگی باید تنها از شیر مادر بعنوان غذای کامل استفاده کند، زیرا تمام مواد مورد نیاز بدن او از جمله کربوهیدرات، پروتئین، چربی، آنتی بادی و آب بدنش را تامین می کند.  اما اگر نوزاد زودرس و یا دچار کمبود وزن باشد می توانید با تشخیص و تایید پزشک از ۴ ماهگی به او سرلاک بدهید.

تفاوت عمده بین غذای کودک که در منزل تهیه می شود و سرلاک این است که شاید در ترکیب خانگی میزان کافی آهن و مواد معدنی ضروری دیگر که برای رشد نوزاد لازم است فراهم نباشد اما سرلاک این نیاز بدن نوزاد را تامین می کند. اما می توان این دو را به صورت همزمان هم استفاده کرد که هم از مواد مغذی سرلاک بهره ببرد و هم از طعم و مزه غذای خانگی استفاده کند.

از کجا بفهیم که به نوزاد سرلاک بدهیم

در راستای رشد نوزاد، ممکن است او علائمی را نشان دهند که این علائم به شما اجازه میدهد به نوزاد خود سرلاک بدهید. این علائم زمانی به شما اجازه میدهد که به نوزاد سرلاک بدهید که 4 ماهه و یا بزرگتر باشد در ضمن برای سرلاک دادن به نوزاد زیر 6 ماهه حتما با پزشکش مشورت کنید:

 • نوزاد تمایل به خوردن غذا در بشقاب شما را دارد.
 • نوزاد انگشتش را روی دهانش می گذارد.
 • اشتهای نوزاد افزایش یافته و بعد از شیر خوردن هم هنوز گرسنه است.
 • نوزاد با نزدیک کردن قاشق، دهانش  را باز میکند و آماده خوردن است.
 • نوزاد گردن گرفته و کنترل سرش بهتر شده است.
 • کودک در موقعیت نشستن با کمک راست می ایستد.

اگر شما هیچ کدام از این نشانه ها را ندید، باید صبر کنید تا وقت آن برسد.

آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟

دلیل غلط بودن استفاده از سرلاک قبل از ۴ ماهگی

دلیل اول: 3 تا 4 ماهگی مرحله مهم رشد بدن نوزاد است و به دلایل زیر نباید غذاهای سفت تر و جامد را برای نوزاد شروع کرد.

دلیل دوم: خطر بلع نادرست نوزاد وجود دارد، زیرا تا این مرحله ممکن است سیستم هضم و جذب نوزاد هنوز به تکامل کامل نرسیده باشد.

دلیل سوم: غذاهای جامد مانند سرلاک ممکن است جایگزین شیر مادر و یا شیرخشک شود و نوزاد از طعم آن خوشش بیاد و دیگر تمایلی به خوردن شیر مادر و یا شیر خشک نخواهد داشت.

دلیل چهارم: ممکن است نوزاد شما مستعد آلرژی غذایی،عفونت، آلرژی و یا عدم تحمل لاکتوز باشد و سیستم ایمنی او بطور کامل تکامل نیافته است.

دلیل پنجم: ممکن است در مدفوع نوزاد تغییری ایجاد شود زیرا نوزاد به مرحله هضم غذاهای جامد تا قبل از 4 ماهگی نرسیده است و هضم این مواد کامل انجام نمیشود.

نحوه استفاده از سرلاک

 1. در شروع تغذیه نوزاد با سرلاک بهتر است از یک یا دو قاشق چایخوری در روز استفاده کرد. اگر نوزاد به آن تمایل نشان داد می توان به سه قاشق چایخوری افزایش داد.
 2. بهترین زمان استفاده از سرلاک صبح زود که کودک گرسنه است و نیز آخر شب قبل از خواب می باشد.
 3. خوردن غذای جامد برای کودک در ابتدا کمی مشکل است و باید به اون زمان داد تا آن را یاد بگیرد پس صبور باشید.
 4. برای خوردن غذای جامد به زور متوصل نشوید. کمی صبر کنید و دوباره امتحان کنید.

فواید سرلاک

یکی از فواید سرلاک این است که می‌تواند با آهن و سایر مواد معدنی ضروری برای رشد و سلامت کودک غنی شود. از این رو اگر جزو مادران شاغل و پر مشغله هستید و در غذای کمکی نوزاد شما میوه و سبزیجات کافی وجود ندارد سرلاک می‌توان بخشی از نیازهای غذایی بدن او را تأمین کند. هر چند که بهتر است مادران برای آشنایی ذائقه کودک با انواع طعم‌ها و مزه‌ها، به سراغ مصرف انواع سبزیجات به‌صورت پوره شده یا تکه‌های کوچک غذاهای مختلف خانگی بروند تا سلیقه غذایی کودک به‌خوبی شکل گیرد.

سرلاک های مختلف بر اساس فرمول و تولیدکننده‌های مختلف، ترکیبات گوناگونی دارند اما مهم‌ترین ترکیبات موجود در انواع سرلاک ها عبارتند از غلات و حبوبات، آهن، کلسیم، ویتامین D، پروتئین، روی، ویتامین A، ویتامین C و امگا ۳ و امگا ۶ است. بهتر است سرلاک حاوی رنگدانه و مواد نگهدارنده نباشد تا بدن کودک نسبت به این مواد واکنش نشان ندهد.
بطور معمول مادران می‌توانند تا دو سالگی از سرلاک به عنوان غذای کمکی نوزاد استفاده کنند اما توصیه می‌شود که همزمان با مصرف سرلاک نوزادان با انواع و اقسام غذاهای سفره آشنا شوند و طعم و مزه غذای خانگی را ترجیح دهند.

آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟
آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟

سرلاک برای وزن گیری

برخی کودکان با شروع تغذیه تکمیلی با وجود اینکه خوب غذا میخورند اما خوب وزن نمیگیرند و از لحاظ ظاهری نیز کمی لاغر به نظر میرسند . اما ممکن است انرژی دریافتی روزانه کودک از میزان انرژی و جنب و جوش او کمتر باشد در اینصورت پیشنهاد میکنیم رژیم غذایی کودک را به شیوه ای که ذکر میشود تغییر دهید . البته این رژیم غذایی برای کودکانی توصیه میشود که به ماده غذایی خاصی حساسیت ندارند.افزایش وزن با توجه به سن:تا ۳ ماه نوزادان حدود ۱۷۵ تا ۲۱۰ گرم در هفته اضافه می کنند.در ۵ ماهگی وزن تولد دو برابر می شود.نوزادان از این پس تا ۱ سالگی، هر ماه ۴۰۰ گرم وزن به دست می آورند.

 • در ۱ سالگی، ۳ برابر وزن تولد می شوند.
 • در ۲ سالگی، ۴ برابر وزن.
 • در ۳ سالگی، ۵ برابر وزن.
 • در ۵ سالگی، ۶ برابر وزن.
 • در ۷ سالگی، ۷ برابر وزن.
 • در ۱۰ سالگی، ۱۰ برابر وزن.

به طور متوسط ​​یک کودک بین ۳ تا ۷ سالگی هر سال ۲ کیلوگرم و پس از آن تا رسیدن به سن بلوغ هر سال به میزان ۳ کیلوگرم وزن اضافه می کند.

انواع سرلاک برای نوزادان

معمولا سرلاک، اولین غذای جامدی است که نوزادان مصرف می‌کنند. انجمن پزشکان امریکا توصیه کرده است که در یک سال اول زندگی، مادران سرلاک‌های غنی از آهن را با شیر مادر یا شیرخشک مخلوط کرده و بعنوان وعده غذایی به نوزادان بدهند.

دکتر ویلیام سیرز به والدین توصیه می‌کند که از سرلاک‌هایی که حاوی حداقل ۱ گرم پروتئین و ۶ تا ۱۰ میلی گرم آهن در هر وعده غذایی هستند، استفاده کنند. زیرا ذخیره آهنی که در بدن نوزاد در هفته‌های آخر بارداری ساخته می‌شود، در طی شش ماه اولیه کاملا مصرف می‌شود و بدن نوزاد نیاز به جبران این آهن از دست رفته، از راه تغذیه و مکمل آهن دارد تا از ابتلا به کم خونی (آنمی) جلوگیری شود. از آنجایی که شیرخشک‌های موجود در بازار، اکثرا با آهن غنی شده‌اند، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، بیشتر به آهن نیاز دارند. به پدر و مادر‌ها توصیه می‌شود، پیش از شروع استفاده از انواع سرلاک برای نوزاد خود، با پزشک مخصوص او در مورد نوع و چگونگی مصرف آن، مشورت کنند.

آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟

انواع سرلاک

غذای کمکی برنج

اولین غذای جامدی که به نوزاد داده می‌شود، سرلاک برنجی است. برنج فاقد آلرژیست و بسیار آسان هضم می‌شود. هم چنین می‌توان به سادگی آن را با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کرد و به نوزاد داد. سرلاک‌ برنج قهوه ای، درصد فیبر بالاتری دارد و برای دستگاه گوارش نوزاد بسیار مفید است. در حالی که سرلاک‌ برنج سفید، تقریبا فاقد فیبر است. پزشکان توصیه می‌کنند که سرلاک برنج به مدت چند هفته تا یک ماه بعنوان تنها غذای جامد به نوزاد داده شود تا سیستم گوارشی نوزاد کم کم برای هضم دیگر مواد آماده شود.

غذای کمکی جو

جو معمولا یکی از مواد تشکیل دهنده سرلاک نوزادان است اما پزشکان آن را به عنوان غله کامل نمی‌شناسند. با این حال، سرلاک جو، نسبت به دیگر غلات ریسک آلرژی پایین‌تری دارد و کودکان طعم خوشایند جو را به خصوص در ترکیب با شیر و میوه‌ها دوست دارند. سرلاک جو درصد فیبر بالایی دارد و معمولا با آهن غنی می‌شود.

آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟
آنچه باید درباره سرلاک بدانیم؟

غذای کمکی جو دوسر

انجمن پزشکان امریکا، سرلاک جو دوسر را به عنوان مناسب‌ترین غذای جامد نوزادان، پیشنهاد کرده است. جو دو سر سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان‌های گیاهی است و بیشتر کودکان طعم ملایم آن را دوست دارند. بسیاری از سرلاک‌های جو دوسر حاوی میوه‌های خشک، مثل موز و تمشک است. بهتر است، ابتدا به کودک خود سرلاک جو دوسر ساده بدهید، سپس به سراغ سرلاک غنی شده با میوه بروید. بدین ترتیب درصورت مشاهده آلرژی در کودک، منشا آن را به سادگی تشخیص می‌دهید.

غذای کمکی گندم

یکی از انواع سرلاک برای نوزادان سرلاک گندم است که بسیار محبوب و در عین حال بین پزشکان بسیار مورد بحث است. انجمن پزشکان امریکا، در سال ۲۰۰۸، اعلام کرد که بنابر نظر پزشکان دپارتمان آلرژی و ایمنی، بهتر است سرلاک گندم به عنوان اولین غذای جامد به کودک داده نشود. بلکه بهتر است کودک ابتدا با میوه‌ها، سبزیجات و دیگر انواع سرلاک‌ آشنا شود و پس از آن سرلاک گندم به کودک داده شود. اگر در خصوص دادن سرلاک گندم و حساسیت کودک به گلوتن نگرانی‌هایی دارید، بهتر است با پزشک کودکتان دراین باره گفتگو کنید.

غذای کمکی غلات همراه با میوه

هنگامی که نوزاد از انواع سرلاک به طور جداگانه تغذیه کرد و نسبت به آن‌ها آلرژی نداشت، می‌توانید از سرلاک‌ مخلوط غلات استفاده کنید. با مخلوط کردن چند غله مختلف، بدن کودک از مزایای همه آن‌ها بهره مند و تنوع طعم بیشتری برای کودک ایجاد می‌شود. هم چنین می‌توان از ترکیب شیر، میوه خشک شده و روغن‌های گیاهی نیز با آن‌ها استفاده کرد.

تمامی این سرلاک ها در پارلاک مارکت موجود میباشد که میتوانید سفارش داده و استفاده کنید.

سرلاک خانگی

یک روش بسیار ساده برای تهیه سرلاک خانگی تهیه آن با بیسکوییت مادر یا ساقه طلایی است. یک عدد بیسکوییت مادر یا ساقه طلایی را کاملا خرد کرده و با چند قاشق آب جوشیده سرد مخلوط کنید. بیسکوییت ساقه طلایی به دلیل دارا بودن سبوس برای رفع یبوست نوزاد و تنظیم سیستم گوارش او مفید است. از این سرلاک در ۷ ماهگی می توانید استفاده کنید.

در ادامه به برخی از مزایای تهیه سرلاک خانگی برای نوزادان اشاره می‌کنیم:

 1. سرلاک خانگی مقوی برای نوزاد به صورت سفارشی و بدون استفاده از مواد غذایی آلرژی زا تهیه می‌شود.
 2. با ایجاد تغییراتی در ترکیب سرلاک خانگی برای نوزاد شش ماهه، هم به عنوان غذا و هم میان وعده و دسر می توان آن را مصرف کرد.
 3. استفاده از برنج قهوه‌ای که دارای فیبر بالا است و به هضم غذا کمک می‌کند.
 4. سرلاک خانگی مقوی برای نوزاد عاری از مواد شیمیایی و نگهدارنده است و به صورت تازه مصرف می‌شود.
 5. به دلیل رعایت بهداشت، هیچ آلاینده‌ای در آن وجود ندارد، زیرا شما خودتان مسئول تهیه سر لاک بوده‌اید.
 6. پودر آماده شده را می‌توان به مدت یک ماه در دمای اتاق و برای مدت ۳ تا ۶ ماه در یک یخچال نگه داری کرد.

سرلاک خانگی یا سرلاک آماده؟

همیشه خوب است که ترکیبی از سرلاک و غذای خانگی به کودک خود بدهید. با این کار به کودک کمک می کنید که هم ترکیبی از مواد مغذی را بخورد و هم در کنار آن از طعم و مزه غذای خانگی بهره مند شود. سرلاک در هنگام سفر یا بیرون رفتن، کار تغذیه کودک را راحت می کند. آماده کردن آن و تغذیه کودک با آن، خیلی راحت انجام می شود.

اندازه‌گیری و آماده‌سازی آن باید دقیقا مطابق چیزی باشد که روی آن توصیه شده است.زمانی که برای کودک تان سرلاک آماده می کنید، باید مطمئن شوید که استانداردهای بهداشتی به خوبی حفظ می‌شوند. توصیه می‌شود قبل از اینکه این کار را انجام دهید، دست‌هایتان را کاملا بشویید و از کاسه تمیز و آب جوشیده استفاده کنید. مادران در سراسر جهان ترجیح می دهند کودکشان هم رشد فیزیکی و هم رشد روانی خوبی داشته باشد. سرلاک یک غذای عالی برای کودکان کوچک است و مطمئنا یک راه‌حل سریع، برای غذا دادن به نوزاد در این دنیای پرسرعت است.

0/5 (0 نظر)
برگشت به بالا
فروشگاه اینترنتی